makaleUltrasonik Kemik Şekillendirmeyi Klasik Keski-çekiç ile yapılan kesme-kırma işlemi ile erken dönemdeki morluk ve şişlik açısından karşılaştırdık ve erken dönemde Ultrasonik Osteotominin daha az morluk ve şişlik oluşturduğunu gözlemledik. Bunu istatistiki olarak tespit ettik. Hazırlanışı, yayını ve revizyonları tam bir yıl süren bu makale bugün dünyanın en prestijli Estetik Cerrahi Bilimsel dergilerinden olan Aesthetic Surgery Journal’da yayınlandı.

Yaklaşık 2 yıl önce ülkemizde ilk defa ve dünyada ikinci ekip olarak rinoplastide Ultrasonik Kemik şekillendirmeyi uygulamaya başladık. Bir yıldan sonra bunu yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel toplantılarda sundum. Çok güzel tepkiler aldığım kadar yeniliklere açık olmayan meslektaşlarım tarafından da eleştirildim. Şimdi Ultrasonik Kemik ile ilgili hevesli, ilgili veya bu yöntemi o veya bu nedenle eleştiren meslektaşlarıma yazımızı okumalarını tavsiye ediyorum.

Op. Dr. Emre İlhan

 

Detaylı Bilgi için; Double-Blind Comparison of Ultrasonic and Conventional Osteotomy in Terms of Early Postoperative Edema and Ecchymosis. Emre İlhan, MD; Betul Cengiz, MD; Başak Caypinar Eser, MD. Aesthet Surg J (2016) DOI: http://dx.doi.org/10.1093/asj/sjv260. 22 January 2016

Start typing and press Enter to search