ESTETİK VE FONKSİYONEL BURUN AMELİYATLARINDA OP. DR. EMRE İLHAN FELSEFESİ
Teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık alanında da her geçen gün gelişmeler gösteriyor. Tıbbın tüm alanlarında teknolojik gelişmeler olurken son yıllarda burun estetiğinde daha çok ameliyat felsefesinde gelişmeler ön plana çıkıyor.
Daha sağlıklı ve daha öngörülü burun yapabilmek için iki bini aşkın başarılı burun estetiği ameliyatı sonrasında hem genel burun estetiği felsefesinde hem de kendi burun ameliyatı felsefemdeki yenilikleri sıralamak gerekirse…
1.Burun Estetiğinin Geleceği.. Burun kemiklerinin Ultrasonik Şekillendirilmesi-Türkiye’de ilk kez…
Burun Estetiğinin geleceği… Kemiklerin ultrasonik olarak şekillendirilmesi… artık burun kemiklerini direk gözlem altında her anını görerek ve kalemle çizilmiş gibi kemiklerin şekillendiriyoruz. FDA onaylı olan ve dünyada sayılı seçkin burun cerrahı tarafından kullanılan bu yöntemi Türkiye’de ilk olarak hastalarım için uygulamak benim için büyük gurur kaynağı. Burun estetiği ameliyatında cerrahın kontrolünün en az olduğu bölüm burun kemiklerinin daraltılması ve şekillendirilmesi işlemiydi. Bu işleme kemik kesme veya kemik kırma yani osteotomi adı verilir. Klasik yöntem olan çekiç ve osteotom denilen keskin keskiler veya motor sistemleri körleme kullanıldığında burun kemiklerinin şekillendirilmesi tam olarak cerrahın kontrolünde olamıyordu. Bunun nedeni osteotom denilen metal keskinin çekiçle vurulurken kemiğin daha ince kısımlarına doğru kayması idi. Yani kemiği istediğiniz gibi şekillendirebilmek bir kumar gibiydi. Ultrasonik Şekillendirme ile kemiklerin şekillendirilmesi artık tamamen cerrahın kontrolüne geçiyor ve daha zarif daha ince hatlara sahip burunlara neredeyse sıfır morluk ve çok az şişlik ile ulaşabiliyoruz. Ultrasonik Rinoplasti bana göre burun estetiğinin geleceği…
2. Sağlıklı burun – Burnun sağlıklı güzelleşmesi…
Burnumuz yüzün ortasında bulunan ve estetik anlamda hem önden hem de yandan yüz güzelliğine çok şey katan bir organ. Ancak aynı zamanda da nefes almamızı, koku almamızı sağlayan soluduğumuz havayı ısıtıp nemlendiren, havadaki partikülleri süzen, sesimizin bize özgü kılan bir organ. Yani hem estetik ve çekicilikle hem de sağlığımız ve hayat kalitemizle ilgili bir organ.
Neredeyse 90’lı yılların sonuna kadar burun estetiği yapılırken burnun fonksiyonları hiç düşünülmüyor, burun içindeki deviasyon, burun eti, kronik sinüzit gibi problemlere estetik yapılırken ya hiç dokunulmuyor veya kısmi olarak dokunuluyordu.
Bu ameliyatlar sonucunda hastanın burnu küçülüyor, kavisleniyor, ancak burun yapısal anlamda yeniden ONEL yapılandırılmadığı için çimdiklenmiş, mandalla sıkılmış, sağı solu ve orta çatısı çökük bir şekil ortaya çıkıyordu. Ve bu burunların içine neredeyse hiç dokunulmadığı için hastalar nefes problemleri yaşıyor ve yaşam kaliteleri ve sağlıkları bu durumdan etkileniyordu.
Amaç hem güzel görünen hem de sağlıklı burun….
Günümüzde burun estetiği ameliyatı felsefesinin geldiği noktada ameliyat ile amaçlanan ; hem güzel ve çekici görünen hem de nefes yolları açık olan ve hayat kalitemizi arttıran bir burun.
Güzel burun aynı zamanda sağlıklı olan burundur
Sağlıklı olan burun ise zaten güzeldir
Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak son on yıldır binlerce burun muayene ettim ve kendi nacizane tecrübelerime göre şunu söyleyebilirim ki burun tıkanıklığı şikayetiyle bize başvuran hastaların zaten büyük çoğunluğunda burnun dış yapısı ile ilgili bir veya birden fazla problem burun içi problemlere hemen her zaman eşlik etmekte. Yani burnun dış yapısı da nefes almayı etkilemekte.
Biraz daha açmak gerekirse burnunuzun sağlıklı olabilmesi için şeklinin de belli bir yapıda olması gerekir. Yani dışarıdan eğri olan bir burunla ya da ucu düşük bir burunla, yanlardan mandalla sıkılmış gibi görünen bir burunla nefes alamazsınız.
Aynı şekilde nefes alan burunların bir çoğu incelendiğinde burnun uzun aksının genellikle düz, ucunun normal bir düzeyde ve özellikle kanatlarında mandalla sıkılmış olmayan, valv dediğimiz bölgenin güçlü olduğu burunlardır.
Yani sonuç olarak burnun dış yapısı ve iç yapısı sağlıklı burnu oluşturan iki temel bölge. Ve burun estetiği ameliyatı ile amaçlanması gereken burnun sağlıkla güzelleşmesi. Ben buna sağlıklı burun konsepti diyorum ve aslında kastettiğim burnun estetik olarak yüze uyan, doğal ve güzel bir burun haline gelirken aynı zamanda sağlıklı ve yaşam kalitesini arttıracak yapıda olmasıdır.
3. Dermo Rinoplasti-Deriye uygun teknik kullanılması…
Burun estetiği ameliyatında yapılan işlemi özetlemek gerekirse burnun deri ve ekleri burun iskeleti üzerinden kaldırılıp burun iskeletini oluşturan yapılara müdahale ediliyor. Yani deriden kesip çıkartma yapılamıyor. Bu durumda derinin yeni yapılmış olan iskeleti sarmasını bekliyoruz. Eğer hasta kalın deriliyse doktorun estetik anlamda yaptığı değişikliklerin belli olması daha zor oluyor ve zaman alıyor ,ince burun derili hastalardaysa burun derisinin oturması daha hızlı oluyor ancak iyileşmeden kaynaklanan en küçük düzensizliği bile bir kusur gibi gösterebiliyor.
Bu yüzden son yıllarda burun estetiği felsefeme eklediğim en önemli şey; ameliyattan önceki analiz sırasında hastanın burun derisinin özelliklerinin tespit edilerek deriye göre teknik seçmek. Yani ince derili hastada ona özel, kalın derili hastada ise ona özel yöntem seçmek çok önemli. Ben buna Dermo Rinoplasti diyorum.
4. Burun ucu düşmesine son… Burun ucunun septuma tespiti -Yumuşak tespit yöntemi…
1980 li yıllara kadar burun ucu şekillendirilirken burun ucuna destek olarak herhangi bir müdahalede bulunulmuyordu. Bu nedenle uzun dönemde burun ucunun açısında aşağıya doğru bir destek kaybı oluyordu. Daha sonraları septumdan alınan bir parça kıkırdağı bu bölgeye tespiti ile bu sorun kısmi olarak çözülmüştü. Ancak burun ucunun yıllar sonraki seviyesi tam olarak öngörülemiyordu. Son yıllarda burun estetiği felsefemi şekillendiren esas unsur öngörülü burun yapmak olarak özetleyebilirim ve artık burun ucunu bir bütün olarak burun septumu dediğimiz kıkırdak direğe tespitliyoruz. Bu yöntem ile ilk zamanlarda burun ucu sertliği problemi yaşadığımız için bu yöntemi modifiye ettik ve yumuşak tespit yöntemini kullanmaya başladık. Bu sayede artık hem burun ucu düşmesi görmüyoruz hem de burun uçları doğala daha yakın sertlikte oluyor.
5. Işıklar ve gölgelerin önemi – Burnun yüzeysel ışık yansımaları
Eski tekniklerde daha çok yandan güzel burun yapılması amaçlanırdı. Ancak şimdi hem yandan hem önden hem de diğer açılardan de güzel burun yapmak önemli. Daha önce de belirttiği gibi burun estetiği ameliyatında burun iskeletinde değişiklikler yapıyoruz ve bu değişikliklerin deri tarafından sarılmasını ve gösterilmesini istiyoruz. Yani içte yaptığımızın derideki izdüşümü çok önemli. İşte burada artık tüm ameliyatlarda burnu üç boyutlu olarak değerlendirmek için ışığın burnun ucu, sırtı ve kanatları üzerindeki yansımalarına ve gölgeler ve yansımaların geçişlerine dikkat ediyorum. Yani kendi burun estetiği felsefemdeki karşılığı ile burnun üzerindeki yansımalara ve gölgelerin geçişine bakıyoruz. İsimlendirmek gerekirse ışınsal rinoplasti yapıyoruz.
6.Teknik ve yaklaşım seçiminin kişiselleştirilmesi – Kişiye özel rinoplasti…
Burun estetiği ameliyatı her hasta için bir tane doğrunun olmadığı bir ameliyat. Eskiden doktor hastaya geldiğinde hemen her hastaya aynı tekniklerle aynı yaklaşımla burun estetiği ameliyatı planlardı. Artık her hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre onlarca teknik arasından hastaya özel olan tekniği seçiyoruz. Ben buna hastaya göre teknik seçimi yani burun estetiğinin kişiselleştirilmesi ‘özgün rinoplasti’ diyorum.
7. Yapısal anlamda sağlam burun – Burun yıllara meydan okumalı…
Bir hastaya burun yaparken amacımız o burnun sadece 6 ay güzel görünmesi ve sağlam olması değil. Bu yüzden yapılan burnun yüzün diğer yapılarıyla uyumlu yüze uyan bir burun olmasının yanında, uzun dönemde burunda dönme, çökme, düşme, mandalla sıkılmış görünüm gibi veya burun sırtının iki parça görünmesi gibi problemlerin olmamasıdır. Bu durumların olmaması için artık burnu fiziksel olarak taşıyan yapıları tahrip etmek bir yana her ameliyatta bu yapıları mutlaka destekliyoruz. Bunu hastanın kendi kıkırdak dokularından oluşturduğumuz greft adı verilen kıkırdak parçalarını doğru yerlere tespitleyerek yapıyoruz. Ben buna ‘burun mimarisi’ diyorum.
8.Revizyonda kaburga kullanımı – Endoskopik kaburga kıkırdağı alınması ile daha güvenli.
Revizyon ameliyatı daha önce ameliyat olmuş bir hastanın burnunun başka bir mimari ile yeniden yapılandırılmasıdır. Bu ameliyatlarda hastaların en büyük korkusu vücudun başka bir yerinden kulak veya kaburgadan kıkırdak alınmasıdır. Ben kamuflaj işlemleri gerektiren revizyon vakalarında kulak kıkırdağı, burnun yapısal anlamda yeniden yapılandırılması gerektiğinde ise kaburga kıkırdağı tercih ediyorum. Artık kaburga kıkırdağını göğüs altından 2 -2.5 cm’lik bir kesiden endoskopik yöntemle daha güvenli bir şekilde çıkarabiliyoruz. Bu konu ile ilgili bilimsel bir makalem şu anda yayın aşamasında. Ve oldukça geniş bir hasta serisine sahibim.
9.Sadece burnun profilden güzel olması değil profilin bir bütün olarak dengeli ve güzel olması için alın ve çeneye de bakıyoruz.
Bir çok kişi burun estetiği ameliyatını daha güzel bir profile sahip olmak için istiyor. Güzel ve dengeli bir profil için bazen sadece burun estetiği yapmak yeterli olmayabiliyor. Özellikle çenesi ve alnı geride olan hastalarda. Bu kişilerde burun estetiği ameliyatı tek başına yapıldığında profilin dengelenmesi açısından yeterli olmayabiliyor. Yani çenesi geride bir kişinin burnunu ne kadar küçültürsek küçültelim yine büyük kalıyor ve profilin dengesini bozuyor. Bu kişilerde ameliyat öncesi analizlerde burun ile birlikte çene ve alını da değerlendirip. Gerek gördüğümüz taktirde çeneye yağ enjeksiyonu veya bir implant ile çeneyi de öne alıyoruz. Alın geride ise alın bölgesine yağ enjeksiyonları yapabiliyoruz.
Bu şekilde burun estetiği ile birlikte çene ve alın da dengelendiğinde çok daha hoş ve çekici bir profil ortaya çıkıyor. Bu işleme ben profil estetiği diyorum.
Yani burun estetiği ameliyatı felsefesindeki yenilikler burnun sağlıklı nefes alması için iç yapıların düzeltilmesi, yapısal anlamda sağlam, öngörülü işlemler yapılarak kişinin derisine ve ihtiyaçlarına göre kişiye özel yaklaşımlarla burun şekillendirilmesini içeriyor.

Start typing and press Enter to search